Čakanje na delo je ukrep, ki omogoča podjetjem, da v času gospodarskih kriz ali nepredvidljivih okoliščin ohranijo delovna mesta in se izognejo odpuščanju. Vlada je potrdila predlog sheme skrajšanega delovnega časa, ki prinaša stabilnost zaposlenim in hkrati omogoča podjetjem, da prebrodijo težavna obdobja. Minister pričakuje, da bo zakon v DZ sprejet v roku dveh ali treh mesecev. Imate glede te tematike kakšno vprašanje? Svetujejo vam lahko naši izkušeni pravni svetovalci. Za termin plačljivega strokovnega svetovanja nas kontaktirajte na 01 600 15 30 ali pišite na data@data.si.
Brezplačno ustanovite podjetje
Kakšen bo novi ukrep in kdo je upravičen?
Vlada je sprejela odločitev o uvedbi stalne sheme skrajšanega delovnega časa, ki bi jo aktivirala v primeru naravne nesreče, epidemije ali gospodarske krize. To pomeni, da bi lahko podjetja, ki se znajdejo v težavah, prejela subvencije za nadomestilo plač tistih zaposlenih, ki zaradi pomanjkanja dela ne bi mogli delati polnega delovnega časa. Tako bi se zmanjšalo tveganje za odpuščanja in izboljšala finančna stabilnost podjetij.
Do delnega povračila nadomestila plače bi bila upravičena podjetja, ki bi ugotovilo, da vsaj 30 % njihovih zaposlenih ne more opraviti 90 % dela. Delovni čas bi se lahko skrajšal za 5 do 20 ur na teden.
Ključna prednost tega ukrepa je, da omogoča selektivno pomoč panogam, ki so najbolj prizadete, kot npr. avtomobilska in prehrambna industrija.
Usposabljanje in izobraževanje med čakanjem na delo
Pomemben del sheme skrajšanega delovnega časa je tudi možnost usposabljanja in izobraževanja za zaposlene v času čakanja na delo. Delavci bodo imeli priložnost, da se vključijo v različne programe, ki jih ponuja zavod za zaposlovanje, pri čemer bodo prejemali dodatek za udeležbo in prevoz. Tako bodo ohranili svojo usposobljenost in se pripravili na nove izzive, ko se bo gospodarska situacija izboljšala.
Zakaj je ukrep pomemben za prihodnost?
Čakanje na delo in skrajšani delovni čas sta ukrepa, ki sta se v preteklosti izkazala za učinkovita, zlasti v času gospodarske krize 2009-2012 in pandemije COVID-19. Z novim zakonom bo, ko in če bo to potrebno, omogočeno hitro ukrepanje brez dolgotrajnih postopkov sprejemanja novih interventnih zakonov.
Z uvedbo sheme skrajšanega delovnega časa vlada daje podjetjem možnost, da se prilagodijo trenutnim razmeram, ne da bi morali zmanjšati število zaposlenih. Za zaposlene pa to pomeni večjo varnost in priložnost za osebni razvoj, kar je v teh zahtevnih časih ključnega pomena.
Ustanavljate podjetje (s.p. ali d.o.o.) in imate dileme? Obrnite se naše podjetniške, davčne, računovodske ali pravne svetovalce! Za termin plačljivega strokovnega svetovanja se lahko dogovorite na 01 600 15 30 ali data@data.si.