Abanka in NKBM sta se 1. septembra uradno združili druga in tretja največja banka v Sloveniji. Na komitente to do konca leta ne bo vplivalo, spremembe se obetajo, ko bo prišlo do združitve informacijskega sistema.
Ali veste, da mora imeti podjetje vsaj en bančni račun, preko katerega plačuje in prejema denarna sredstva za posle, ki jih opravlja? To in še mnogo več informacij o zagonu podjetja vam nudimo na naših brezplačnih izobraževanjih. Pri nas lahko podjetje tudi brezplačno odprete, na voljo pa vam je tudi naša računovodska služba in različna svetovanja, ki vam bodo omogočila uspešno poslovanje. Pišite nam na [email protected].
NKBM in Abanka od 1. septembra združeni
Nova kreditna banka Maribor in Abanka sta se po napovedih 1. septembra uradno združili. NKBM je od države v začetku februarja kupila Abanko in postala njena 100 % lastnica. S tem je Abanka prenehala obstajati kot pravna oseba, vse njene obveznosti in pravice pa so prešle na NKBM. A blagovna znamka Abanka se je obdržala in bo ostala v uporabi – oznake poslovalnic in podoba spletne banke Abanet se ne bo spreminjala.
Prodaja in nakup Abanke
Potrebujete zanesljiv računovodski servis
Sabina Dimnik, Data
NKBM in Abanka sta banki, ki jim je morala država zaradi finančnih težav v krizi nacionalizirati. Slovenija se je v zameno za odobreno državno pomoč pri Evropski komisiji zavezala, da ju bo privatizirala. Slovenski državni holding je NKBM leta 2016 prodal skladu Apollo in Evropski banki za obnovo in razvoj, Abanka pa je leta 2015 podpisala pogodbo o pripojitvi Banke Celje k Abanki. Apollo oz. NKBM je nato lani kupil Abanko. Zanjo je bilo treba odšteti nekaj več kot 444 milijonov evrov. Tako je nastala druga največja bančna skupina pri nas.
Potrebujete pomoč pri izdelavi poslovnega načrta?
Kako vse to vpliva na komitente?
Na komitente vse te spremembe zaenkrat ne vplivajo. Zaenkrat bodo komitenti NKBM storitve še vedno opravljali samo pri NKBM, Abankini komitenti pa pri Abanki. Spremembe bodo občutili konec leta, ko bo prišlo tudi do družitve informacijskega sistema. Komitenti NKBM bodo takrat storitve lahko opravljali tudi v Abanki, veljalo pa bo tudi obratno. Na voljo jim bo skupno 960 bančnih točk. Skupaj imata sedaj okoli 800.000 strank in okoli 2000 zaposlenih.
Po bilančni vsoti blizu NLB-ju
Združeni banki bosta dosegli dobrih 8,5 milijarde evrov bilančne vsote. S tem se bosta približali NLB-ju, zaenkrat največji banki v državi, katere bilančna vsota znaša 8,81 milijard evrov. Skupaj sedaj NKBM in Abanka obvladujeta 22,5 % slovenskega trga. Tudi tu se močno približujeta NLB, ki ima le nekoliko večji tržni delež – 22,7 %.
Potrebujete pravni nasvet? Pokličite naše pravnike na telefon 01 6001 528 ali jim pišite na [email protected].
Deli na FacebookuDeli na Twitterju