Fizična oseba z dejavnostjo in opravljanje dejavnosti preko s.p. se med seboj razlikujeta – tudi iz davčnih vidikov!
Fizična oseba z dejavnostjo v primerjavi s samostojnim podjetnikom (ustanovitev s. p.) opravlja poklicno dejavnost, s. p. pa opravlja gospodarsko dejavnost. Med njima je temeljna razlika ta, da s. p. pri vpisu v Poslovni register Slovenije lahko navede različne in poljubne dejavnosti, ki jih bo dejansko opravljal in bo zanje izdajal račune. Fizične osebe z dejavnostjo pa ne morejo prijaviti katerekoli dejavnost, saj so pogoji, ki jih morajo izpolnjevati, da lahko registrirajo status fizične osebe z dejavnostjo, določeni v zakonodaji.
Za s. p. več različnih dejavnosti, fizični osebi z dejavnostjo le eno
Postopek za spremembo dejavnosti je pri samostojnem podjetniku enostaven in brezplačen, kar pomeni, da lahko samostojni podjetnik dejavnosti kadarkoli spremeni, jih doda ali izbriše. Fizične osebe z dejavnostjo ne morejo prijaviti katerekoli dejavnost, saj je njihova izbira dejavnosti določena s strani posameznega ministrstva.
Ministrstva, kot je Ministrstvo za kulturo fizičnim osebam z dejavnostjo, izdajo odločbo o opravljanju posamezne dejavnosti. V primeru, da fizična oseba z dejavnostjo ne želi več opravljati dela na podlagi statusa fizične osebe z dejavnostjo, lahko svoj trenutni status izbriše iz poslovnega registra oziroma ga t. i. zapre.
Regres – koliko in do kdaj izplačilo v letu 2021
Na primer, samostojni športni delavec lahko z vpisom v Razvid poklicnih športnikov in zasebnih športnih delavcev opravlja specializiran poklic le na področju te dejavnosti. O fizičnih osebah in njihovih dejavnostih smo že pisali v prispevku Fizična oseba, ki opravlja dejavnost: predstavitev pogojev za štiri dejavnosti.
Samostojni podjetnik pa, na primer, pri vpisu v poslovni register za registracijo s. p. za kiosk s hrano vpiše vsaj tri šifre dejavnosti. Več o registraciji s. p. ali d. o. o. za kiosk s hrano, si lahko preberete tukaj.
Fizična oseba z dejavnostjo in načini registracije dejavnosti
Fizična oseba z dejavnostjo se od s. p. razlikuje tudi po načinu registracije dejavnosti. Pri vpisu v PRS morajo vse podatke, Fursu sporočiti takoj ali najpozneje v osmih dneh po vpisu v register. Fizične osebe z dejavnostjo registracijo svoje dejavnosti oziroma poklicno dejavnost opravijo le osebno. To pomeni, da lahko le osebno oziroma z dejanskim dokumentov dejavnost prijavijo na Agenciji RS za javnopravne evidence in storitve (AJPES), Davčni upravi RS ter Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije.
Preberite tudi: Dodatek za delovno dobo
Fizična oseba z dejavnostjo mora finančnemu uradu sporočiti podatke, ki jih na Finančni upravi RS ne pridobijo po uradni dolžnosti. Gre za podatke o:
- številu in lokaciji poslovnih prostorov, ki se uporabljajo za opravljanje dejavnosti in pridobivanje prihodkov,
- poslovnih enotah v tujini,
- kapitalskih naložbah doma in v tujini,
- plačilnih računih v tujini,
- povezanih osebah
- osebi, ki vodi poslovne knjige.
Po podatkih Fursa samostojni podjetniki pri vpisu v PRS vse podatke, sporočijo enemu izmed finančnih uradov. To lahko tudi postorijo preko vstopnih točk VEM in spletno-informacijskega portala e-VEM. Na točki VEM podjetja DATA lahko vsak dan registrirate družbo z omejeno odgovornostjo (registracija d. o. o.), dejavnost samostojnega podjetnika (registracija s. p.) ali brezplačno spremenite podatke že ustanovljenih podjetij.
Ostanite na tekočem: Prijavite se na e-novice
Fizična oseba z dejavnostjo v primerjavi z s. p. – zavarovanje in vrsta zavarovanj
Samostojni podjetnik, ki opravlja gospodarsko dejavnost, je v zavarovanje vključen po šifri podlage za zavarovanje:
- 005 – če izpolnjuje pogoje za prijavo v pokojninsko in invalidsko zavarovanje ter zdravstveno zavarovanje, zavarovanje za starševsko varstvo in zavarovanje za primer brezposelnosti.
Fizična oseba z dejavnostjo oziroma poklicno dejavnostjo, pa je v zavarovanje vključena po šifri podlage za zavarovanje:
- 019 – če izpolnjuje pogoje za prijavo v pokojninsko in invalidsko zavarovanje ter zdravstveno zavarovanje, zavarovanje za starševsko varstvo in zavarovanje za primer brezposelnosti.