Čeprav se dejavnosti, ki jih lahko opravljate prek osebnega dopolnilnega dela, in z njimi tudi stroški, ki nastanejo, zelo razlikujejo, se realni stroški pri tem ne upoštevajo. Oseba, ki ima priglašeno ODD, lahko uveljavlja zgolj stroške prevoza in malice, sporočajo s Finančne uprave RS (Furs).
Brezplačno vam svetujemo, kako do najboljšega poslovnega načrta!
izobraževanje
Kako pripraviti uspešen poslovni načrt?
Od vaše konkurence vas loči le dober poslovni načrt!
Več informacijRealni stroški se pri ODD ne morejo upoštevati
In čeprav se dejavnosti pri osebnem dopolnilnem delu lahko zelo razlikujejo, s tem pa tudi nastali stroški. Poraba materiala lahko pri nekterih dejavnostih hitreje presega 10 odstotkov vrednosti izdelka oziroma 10 odstotkov normiranih stroškov. Ali v tem primeru lahko uveljavljate realne stroške? Furs pravi, da ne.
Primer: pletenje
Denimo, če se ukvarjate s pletenjem. Če vrednost vašega izdelka prodajate za 13 evrov, 10 odstotkov normiranih stroškov predstavlja 1,3 evra. Če predpostavljamo, da stroški porabljenega materiala stanejo 3 evre za volno in 1 evro za gumb, to pomeni, da so ti stroški za 2,7 evra višji, kot znašajo priznani normirani stroški.
Pridite po brezplačen nasvet, kako do najboljšega poslovnega načrta!
Na Fursu pravijo, da lahko poleg 10 odstotkov normiranih stroškov posameznik, ki opravlja ODD, uveljavlja tudi dejanske stroške prevoza in nočitve, realnih stroškov pa ne. Dejanski stroški prevoza in nočitve se priznajo na podlagi dokazil (računov) največ do višine, določene z Uredbo o davčni obravnavi povračil stroškov in drugih dohodkov iz delovnega razmerja.
Za ODD se od 1. januarja 2015 šteje delo, ki jih posameznik opravlja sam, in sicer gre za dela:
- izdelava in prodaja izdelkov domače in umetnostne obrti v skladu z zakonom, ki ureja obrtno dejavnost in ki niso namenjeni zaužitju,
- izdelava izdelkov, ki niso namenjeni zaužitju in ki jih je možno izdelovati na domu pretežno ročno ali po pretežno tradicionalnih postopkih, jih popravlja in prodaja,
- nabiranje in prodaja gozdnih sadežev in zelišč v njihovi osnovni obliki,
- mletje žita ter žganje apna in oglja
Med seznam del, ki jih lahko opravljate v okviru osebne dopolnilne dejavnosti, sodijo tudi:
- pomoč v gospodinjstvu, pri čiščenju stanovanja, vzdrževanje pripadajočih zunanjih površin,
- občasna pomoč pri kmetijskih delih.
- občasno varstvo otrok, pomoč starejšim, bolnim ali invalidom na domu, spremstvo oseb, ki potrebujejo nego.
- občasne inštrukcije kot pomoč pri izpolnjevanju šolskih ali študijskih obveznosti,
- občasno prevajanje ali lektoriranje,
- občasno izvajanje umetniških oziroma drugih kulturnih vsebin ob zasebnih dogodkih,
- občasna pomoč pri oskrbi hišnih živali na domu lastnika živali.
Če imate priglašeno osebno dopolnilno delo in vaši stroški presegajo 10 odstotkov normiranih stroškov, je morda smiseln premislek o popoldanskem s. p. z realnimi odhodki in prihodki ter si vse nastale stroške vračunati v svoje poslovanje.
Realni stroški se pri ODD ne morejo upoštevati
Morda vas zanima tudi, kdo vse lahko priglasi ODD? Kdaj pa je za vas smiseln prehod iz ODD v samozaposlitev? Sicer pa naj vas spomnimo še na to, da če prejemate starševsko nadomestilo, zraven lahko delate prek pogodbe (brez elementov delovnega razmerja) ali opravljate ODD.
Deli na FacebookuDeli na Twitterju
prijavljam se na e-novice
Spoštovani, prijavili smo vas na brezplačne e-novice. Prvi sveženj informacij lahko na vaš e-naslov pričakujete že jutri zjutraj. Hvala, ker nas spremljate. Lep pozdrav, Data d. o. o.