Go to Top

Predlog ključnih davčnih sprememb – kaj to pomeni za normirane samostojne podjetnike?

Predlog ključnih davčnih sprememb – vlada je sprejela prvi paket davčnih sprememb. Davčne spremembe, če bodo sprejete, bodo stopile v veljavo z letom 2025. Kakšen predlog sprememb je predviden za normirane samostojne podjetnike? Spremembe se osredotočajo na pogoje za vstop in izstop iz sistema normiranih odhodkov ter na višino priznanih normiranih odhodkov. Potrebujete nasvet glede vašega poslovanja? Potrebujete davčni nasvet? Obrnite se na naše davčne svetovalce. Pokličite nas na 01/ 600 15 30 ali nam pišite na [email protected].

Ustanovitev podjetja

Predlog ključnih davčnih sprememb – na katera področja se osredotočajo?

Po besedah vlade je cilj predloga davčnih sprememb povečanje produktivnosti in mednarodne konkurenčnosti slovenskega gospodarstva. Predlog je razdeljen na več sklopov. Prvi sklop se nanaša na področje zmanjšanja zaostanka za državami inovatorkami. Drugi sklop se nanaša na področje mednarodne konkurenčnosti in pravičnejšega davčnega sistema. V tem sklopu so tudi predstavljeni predlogi, ki se nanašajo na spremembe pri normiranih samostojnih podjetnikih. Zadnji sklop se nanaša na višji DDV pri sladkih in energijskih pijačah, ki pa ga v tem sklopu vlada ni sprejela.

V nadaljevanju članka si bolj podrobno poglejmo kakšni so predlogi rešitev za normirane samostojne podjetnike.

Izračun plače

Predlog ključnih davčnih sprememb – pogoji za vstop v sistem normiranih odhodkov

Zavezanec lahko vstopi v sistem normiranih odhodkov, če je v preteklem davčnem letu dosegel prihodke do 60.000 evrov in je bil obvezno zavarovan na podlagi samozaposlitve za polni delovni čas vsaj devet mesecev. Za popoldanske normirane s.p. se ta meja znižuje na 30.000 evrov. Polni normirani s.p. bodo lahko uveljavljali 80% normiranih odhodkov za prihodke do 60.000 evrov, kar predstavlja povečanje v primerjavi s prejšnjo višino do 50.000 evrov.

Vse o normiranem s.p.

davčno svetovanje

Računovodski servis

Predlog ključnih davčnih sprememb – pogoji za izstop iz sistema normiranih odhodkov

Izstop iz sistema normiranih odhodkov bo mogoč, če zavezanec v dveh zaporednih letih preseže povprečje 60.000 evrov prihodkov. Do sedaj je bila ta meja postavljena pri 300.000 evrih v dveh letih.

Prispevki za sp 2024

Predlog ključnih davčnih sprememb – prehodno obdobje

Za uveljavitev sprememb je predvideno prehodno obdobje, ki bo trajalo do konca leta 2026. V letu 2025 bodo veljali obstoječi pogoji, medtem ko se bodo v letu 2026 izstopni pogoji preverjali na podlagi prihodkov iz leta 2025.

Prispevki za popoldanski sp 2024

Predlog ključnih davčnih sprememb – sprememba tudi za d.o.o.-je

Možnost poslovanja z upoštevanjem normiranih odhodkov se popolnoma ukinja za družbe z omejeno odgovornostjo (d.o.o.). To pomeni, da d.o.o. ne bodo več mogli koristiti sistema normirane obdavčitve, kar dodatno omejuje možnosti za normirane odhodke v tej obliki poslovanja.

Želite tudi vi odpreti sp ali doo? Storite to na DATA točki! Pokličite na 01/600 15 30 ali nam pišite nam na [email protected] ter rezervirajte termin za ustanovitev podjetja!

Prijavite se na naše e-novice!

Dodajte svoj komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja