Izobraževanje na daljavo je z včerajšnjim dnem postala nova realnost vseh učencev v Sloveniji. Kakšne izzive predstavlja takšna oblika poučevanja in kaj predvideva?
Imate zaposlene, katerih otroci se zaradi trenutnih razmer šolajo od doma? Se kot delodajalec soočate z dilemo kako organizirati delovni proces sedaj, ko vaši zaposleni ne morejo opravljati dela zaradi varstva otrok? Se sprašujete ali lahko tem delavcem odredite delo od doma? Pišite našim pravnikom na [email protected] ali pokličite na 01 6001 528 in povprašajte po ponudbi za individualno svetovanje!
Izobraževanje na daljavo tudi za najmlajše šolarje
Potrebujete pravni nasvet? Pošljite povpraševanje!
Anja Gašperlin, univ. dipl. prav., Data
Šolanje se za 260.000 učencev in dijakov izvaja od doma. Dijaki in osnovnošolci od vključno 6. razreda so na šolanje na domu sicer navajeni, danes pa so se jim pridružili tudi najmlajši.
Vas zanima kako odpreti s.p. ali d.o.o.?
Izobraževanje na daljavo – usklajevanje službenih in starševskih obveznosti
Izobraževanje na daljavo je prisililo starše, da krmarijo med službenimi obveznostmi in akademsko vlogo. Vedno več staršev koristi odsotnost z dela zaradi nujnega varstva otroka. Mnogi so prisiljeni opravljati delo od doma. Na tem mestu pravniki DATA d.o.o. znova opozarjamo, da morate z delavcem, ki opravlja delo na domu, skleniti vsebinsko ustrezno pogodbo o zaposlitvi.
Obenem pa velja paziti tudi na dejstvo, da odsotnost zaradi varstva otroka ni združljiva z opravljanjem dela na domu. Delodajalec pa tudi ne sme svojemu zaposlenemu v takšni situaciji odrediti letnega dopusta, če ni obojestranskega dogovora.
Delno subvencioniranje skrajšanega polnega delovnega časa
Pravna podlaga za izobraževanje na daljavo
Morda ste med tistimi starši, ki ste spoznali, da izobraževanje na daljavo prinaša vam in vašem otroku številne koristi? V tem primeru se lahko brez težav odločite, da otroka še naprej šolate na domu.
5. člen in 88. člen Zakona o osnovni šoli namreč pravita, da imajo starši pravico svojega otroka šolati na domu. Kot nalaga 89. člen istega zakona, o tem morajo obvestiti šolo. Otrok mora vsako leto na šoli, kamor je vpisan, opraviti preizkus znanja, ki ga oceni izpitna komisija.
Potrebujete pravni nasvet? Pokličite naše pravnike na telefon 01 6001 528 ali jim pišite na [email protected].
Deli na FacebookuDeli na Twitterju