Vsi potniki, ki potujejo v EU ali iz nje z gotovino v vrednosti 10. 000 EUR ali več oziroma z gotovino enake vrednosti v drugih valutah, morajo znesek prijaviti carini.
Prijava je obvezna v skladu z Uredbo Evropskega parlamenta in Sveta (ES), št. 1889/2005, o kontroli gotovine ob vstopu v EU ali izstopu iz nje (UL L 309, 25.11.2005) in Zakonom o deviznem poslovanju (Uradni list RS, št. 16/08, 85/09 in 109/12) .
Kontrola velja v vseh državah članicah EU
Ta ukrep izvajajo enotno vse države članice EU in je uveden kot pomoč v prizadevanjih EU za zatiranje kriminala in izboljšanju varnosti s preprečevanjem pranja denarja, terorizma in kriminalitete.
Kaj štejemo pod gotovino?
V skladu z določbami zadevne evropske uredbe gotovina pomeni:
DATA info
Željni novega znanja? Preverite brezplačne delavnice in plačljive seminarje!
- prenosljive instrumente, ki se glasijo na prinosnika, vključno z denarnimi instrumenti, ki se glasijo na prinosnika, kot so potovalni čeki, prenosljive instrumente (vključno s čeki, zadolžnicami in denarnimi nakazili), ki so izdani na prinosnika, indosirani brez omejitev, izdani v korist fiktivnega prejemnika ali v drugih oblikah, ki dopuščajo prenos naslova ob predaji, ter nepopolne instrumente (vključno s čeki, zadolžnicami in denarnimi nakazili), ki so sicer podpisani, vendar brez navedbe imena prejemnika plačila in
- gotovino (bankovci in kovanci, ki so v obtoku kot plačilno sredstvo).
Kje je treba oddati prijavo?
Prijavo je treba izpolniti in predložiti carini v pisni obliki na kontrolni točki vstopa v EU ali izstopa iz nje. Potnik lahko zahteva izdajo overjene kopije prijave.
Več informacij: Obrazec za prijavo gotovine
Zakaj je prijava gotovine potrebna?
Prijava gotovine je potrebna zaradi EU in nacionalne zakonodaje in zaradi izognitve kaznim v primeru kršitve.
Kaj se zgodi, če prijava ni oddana ali je napačna?
Če obveznost prijave gotovine ni izpolnjena, se gotovina lahko zadrži ali zapleni in lahko se naložijo kazni.
Pripravila: Anja Grahek
Deli na FacebookuDeli na Twitterju