Slovenija v številkah: višji BDP in nižja inflacija

Slovenija v številkah – 34 let po razglasitvi samostojnosti Slovenija, beleži številne spremembe v demografiji, gospodarstvu in vsakdanjem življenju prebivalcev. Država ima več prebivalcev kot kadarkoli prej, ti so v povprečju starejši, delovno aktivnih je največ doslej. Inflacija se je lani umirila, bruto domači proizvod (BDP) na prebivalca pa je dosegel rekordne vrednosti. Ste v tem pozitivnem obdobju za podjetništvo razmišljali o ustanovitvi podjetja? Za termin registracije nas pokličite na 01 600 15 30 ali data@data.si.

Brezplačna ustanovitev podjetja

Slovenija v številkah – Rekordno število prebivalcev, vse več tujcev

Po podatkih Statističnega urada RS je imela Slovenija v začetku letošnjega leta 2.130.850 prebivalcev. Kar je 6,5 odstotka več kot leta 1991. Rast prebivalstva gre pripisati predvsem priseljevanju tujcev, ki danes predstavljajo več kot desetino vseh prebivalcev. Največ jih prihaja z območja nekdanje Jugoslavije (77,2 %), sledi EU (10 %), vse več pa je tudi priseljencev iz drugih držav (12,8 %). Delež teh  narašča.

Izračunajte si plačo

Ustanovitev podjetja
Normiranec sp – kaj morate vedeti?

Starejše prebivalstvo, najvišja povprečna starost v Pomurju

Povprečna starost prebivalcev znaša 44,4 leta, kar je skoraj dve leti več kot pred osmimi leti. Najstarejši prebivalci živijo v pomurski regiji, kjer povprečna starost znaša 47,1 leta, najmlajši pa so v osrednjeslovenski regiji (42,7 leta).

Kilometrina 2025

Slovenija v številkah – Delovno aktivnih največ doslej, a manj prostih delovnih mest

Lani je bilo delovno aktivnih več kot 944.000 oseb – največ po letu 1991. V primerjavi z najnižjo vrednostjo iz leta 1997 je to 27-odstotna rast. Kljub temu se zmanjšuje stopnja prostih delovnih mest. Konec leta 2023 stopnja rasti prostih delovnih mest znašala 2,2 %, medtem ko je bila največ prostih delovnih mest v drugem četrtletju leta 2022, ko je rast znašala 3,2 %. Največ prostih mest je bilo v drugih poslovnih dejavnostih, gradbeništvu in gostinstvu.

Dnevnice 2025

Slovenija v številkah – višje plače

Povprečna neto mesečna plača v Sloveniji je lani znašala 1.526 evrov, bruto pa 2.395 evrov. Zaradi inflacije in valutnih sprememb dolgoročne primerjave plač niso najbolj zanesljive navaja statistični urad in navaja podatke o kupni moči. Danes si lahko za povprečno plačo privoščimo več kot petkrat toliko osnovnih dobrin kot leta 1991.

Prispevki za s.p. za 2025

Slovenija v številkah – nižja inflacija, višji BDP na prebivalca

Lanska inflacija je bila 1,9-odstotna, kar je skoraj polovico manj kot leto prej. Cene hrane in brezalkoholnih pijač so zrasle za skoraj 6 %, medtem ko so se stroški bivanja in energije nekoliko znižali. BDP na prebivalca je dosegel 31.490 evrov, več kot šestkrat več kot ob osamosvojitvi.

Interni akti podjetja

negativna zunanjetrgovinska bilanca kljub večjemu izvozu

Slovenija je lani izvozila za 61,5 milijarde evrov blaga, kar je skoraj 12 odstotkov več kot leto prej, a uvoz je zrasel še hitreje, za kar 21 odstotkov. Pokritost uvoza z izvozom je znašala 89 %. Najpomembnejši izvozni trgi so bili Švica, Nemčija in Hrvaška, največ pa smo uvozili iz Švice, Nemčije in Kitajske. Skoraj polovico menjave so predstavljali kemični proizvodi, sledili so stroji in transportne naprave.

Pogodba o zaposlitvi

Slovenija v številkah – turizem: skoraj petkrat več prihodov kot leta 1991

Kot navaja statistični urad je v letu 2023 Slovenija gostila 6,6 milijona turistov, ki so ustvarili 16,9 milijona prenočitev. Skoraj petkrat več prihodov kot ob osamosvojitvi. Domači gostje so prispevali četrtino vseh prenočitev. Največ tujih turistov je prišlo iz Nemčije, Italije in Avstrije. Največ prenočitev je bilo v gorskih občinah.

Razmišljate o ustanovitvi podjetja? Odprtju s.p. ali d.o.o.? Za termin registracije nas pokličite na 01 600 15 30 ali data@data.si.

“Vir: SURS”

Prijavite se na naše e-novice