Go to Top

Sobodajalstvo: kdaj in kako ga lahko izvajajo fizične osebe?

Sobodajalstvo je zakonsko opredeljena oblika gostinske dejavnosti, pri kateri fizične osebe ali pravne entitete gostom nudijo nastanitev z zajtrkom ali brez, običajno v stanovanjskih ali počitniških nepremičninah. Dejavnost je posebej urejena v Zakonu o gostinstvu (ZGos). Ali je takšni rabi stanovanja potrebno pripisati stanovanjski ali poslovni prostor ter spremeniti namembnost nepremičnine? V primeru, da si želite ustanoviti podjetje (s.p. ali d.o.o.), se oglasite na naši DATA točki. Za vse informacije smo vedno na voljo na 01 600 15 30 ali preko e-sporočila na data@data.si.

Registracija podjetja

Sobodajalstvo kot posebna oblika gostinske dejavnosti

V skladu z ZGos se sobodajalstvo lahko izvaja na način, da fizična oseba ali samostojni podjetnik posameznik nudi nastanitev gostom v svoji lastni ali najeti nepremičnini. Ta dejavnost je možna tudi v drugih prostorih, a le ob pridobljenem soglasju pristojnega organa lokalne skupnosti.

Sobodajalec je lahko:

  • fizična oseba,
  • samostojni podjetnik posameznik (s.p.),
  • pravna oseba ali društvo.

Dejavnost spada pod gostinstvo, zato zanjo veljajo vsi pogoji, ki jih določa področni zakon. V nadaljevanju se bomo osredotočili predvsem na sobodajalstvo, ki jo izvaja fizična oseba.

Izračun plače

Potrebujete pravni nasvet?

Normiranec sp – kaj morate vedeti?

Sobodajalstvo kot fizična oseba: pogoji in omejitve

Fizična oseba lahko opravlja sobodajalstvo ob določenih zakonskih omejitvah. Ključni pogoji so naslednji:

  • dejavnost se izvaja največ pet mesecev v koledarskem letu (150 dni),
  • gostom se nudi največ 15 ležišč,
  • oseba mora biti vpisana v Poslovni register Slovenije (PRS),
  • omogoča se lahko nastanitev z zajtrkom ali brez.

Pomembno je, da zakon dopušča izvajanje dejavnosti tudi v najetih prostorih, ne zgolj v lastniških. V določenih primerih je treba pridobiti soglasje lokalne skupnosti, zlasti kadar gre za oddajo prostorov, ki niso stanovanjski ali počitniški objekti.

Kilometrina 2025

Sobodajalstvo v večstanovanjskih stavbah

Poleg ZGos je pri izvajanju dejavnosti v večstanovanjskih stavbah pomembno tudi upoštevanje določb Stanovanjskega zakona (SZ-1). Ta določa, da se lahko sobodajalstvo opravlja zgolj v delu stanovanja, ne pa v celoti. Dejavnost sobodajalstva v tem primeru ne pomeni spremembe namembnosti stanovanja, kar pomeni, da ni potrebno spreminjati osnovne rabe nepremičnine ali pridobivati dodatnih dovoljenj skladno s predpisi o graditvi objektov.

Izračun dnevnice 2025

Če povzamemo, v kolikor bo lastnik stanovanja ali najemnik stanovanja želel kratkotrajno oddajati stanovanje turistom kot sobodajalec (npr. preko Airbnb, Booking, osebno), sprememba namembnosti iz stanovanja v poslovni prostor ni potrebna.

Za dodatne informacije glede ureditve vašega statusa pri odddaji nepremičnin, se lahko vedno obrnete na naše pravne strokovnjake. Pomagamo vam tudi pri ureditvi statusa podjetnika in vseh postopkih, povezanih z registracijo podjetja. Dosegljivi smo na telefonski številki 01 600 15 30 ali preko e-sporočila na data@data.si. Obiščete nas lahko tudi osebno na DATA točki.

Prijava na e-novice

Dodajte svoj komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja