Go to Top

Prenos podjetja na drugo osebo za samostojne podjetnike

Prenos podjetja na drugo osebo, kako to opraviti? To je pogosto vprašanje, katerega si zastavljajo podjetniki. V nadaljevanju članka vam pojasnjujemo, kakšne so dolžnosti podjetnika v primeru, ko želi prenesti podjetje na drugo osebo. Za strokovno pravno pomoč kontaktirajte naše izkušene pravne svetovalce. Za termin plačljivega svetovanja nas pokličite na 01 600 1530 ali nam pišite na data@data.si.

Brezplačno registrirajte s.p.

Kako je prenos podjetja na drugo osebo opredeljen v ZGD-1?

Prenos podjetja na drugo osebo – prevzemnika – je naveden v ZGD-1. Samostojni podjetnik lahko prenese podjetje na zakonca ali izvenzakonskega partnerja, otroke, posvojence, starše, posvojitelje, vnuke, brate in sestre (prevzemnike).

Izračun plače

Informativni izračun dohodnine

Katere dokumente potrebujete za prenos podjetja na drugo osebo?

Podjetnik in oseba, ki želi prevzeti podjetje, morata pri notarju skleniti pogodbo o prenosu podjetja. Le-ta mora vsebovati naslednje podatke:

  1. Firmo in sedež podjetnika
  2. Izjavo o prenosu podjetja
  3. Vrednost podjetja na dan obračuna prenosa podjetja z natančnim opisom podjetja (vmesna bilanca stanja, ki ne sme biti starejša od treh mesecev, na primer)
  4. Izjavo oziroma soglasje podjetnika glede uporabe imena in priimka podjetnika v firmi podjetnika prevzeminka ter morebitno soglasje glede uporabe matične številke podjetnika

Potrebujete računovodski servis?

Kako se izvede prenos podjetja na drugo osebo?

Podjetnik, ki želi izvesti prenos podjetja na drugo osebo, mora prenos objaviti. To lahko stori s pismi upnikom, v sredstvih javnega obveščanja ali pa v svojih poslovnih prostorih. Podjetnik, ki je na novo prevzel podjetje mora poskrbeti za prijavo za vpis prenosa na AJPES.

Predlogu mora priložiti pogodbo o prenosu podjetja na drugo osebo. Ajpes vpiše podjetnika prevzemnika v poslovni register in po uradni dolžnosti izbriše iz registra podjetnika, ki je prenesel svoje podjetje na prevzemnika.

Pri prenosu podjetja na drugo osebo moramo biti pozorni tudi na poravnane davčne obveznosti  in urejene računovodske papirje, da pri nadaljnjem poslovanju podjetja ne bomo imeli težav.

Se ne znajdete med množico davčnih in računovodskih obveznosti? Naši strokovnjaki vam lahko pomagajo pri specialističnem davčno-računovodskem svetovanju ter vam olajšajo prenos podjetja na drugo osebo in nadaljnjo poslovanje podjetja. Pokličite nas na 01 600 1530 ali nam pišite na: data@data.si.

Prijava na e-novice


Dodajte svoj komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja