Ali ste vedeli, da lahko kadarkoli v roku 60 dni od oddaje davčnega obračuna (DDPO ali DohDej) predložite popravek obračuna, v primeru, da ste naknadno odkrili administrativno napako? Če izkoristite to možnost popravka davčnih obračunov, se boste izognili sankcijam, izpostavljajo na Finančni upravi RS (Furs).
>> Ste ravnokar opravili postopek za ustanovitev podjetja? Obiščite Abecedo poslovanja in spoznajte vse obveznosti podjetnika!
Možnost popravka davčnih obračunov v roku 60 dni
Rok za oddajo davčnega obračuna davka od dohodkov pravnih oseb (obračun DDPO) in davčnega obračuna akontacije dohodnine in dohodnine od dohodka iz dejavnosti (obračun DohDej) za leto 2017 je bil 3. april. Če ste ugotovili kakšno napako, imate možnost do popravka.
Potrebujete davčno svetovanje?
Obrnite se na naše strokovnjake.
Za ponudbo pokličite na 01 600 15 30 ali pišite na [email protected].
Zakon o davčnem postopku (ZDavP-2) namreč določa rok, v katerem imajo davčni zavezanci možnost popravka davčnih obračunov. Davčni zavezanci lahko na ta način popravijo morebitne kasneje ugotovljene pomanjkljivosti in pomote. S tem pa se razbremenijo odgovornosti za prekršek.
Davčni zavezanec lahko v 60 dneh po predložitvi davčnega obračuna, zaradi formalnih pomanjkljivosti oziroma pomot v imenih in številkah, pisnih ali računskih pomot, predloži popravek. Z njim odpravlja predhodno predloženi davčni obračun v delu, v katerem ga spreminja. Popravek istega davčnega obračuna lahko zavezanec predloži samo enkrat.
>>> Menjava računovodskega servisa – kdaj in kako?
Razlika v davčni obveznosti med predloženim in popravljenim obračunom učinkuje od dneva, od katerega je učinkoval davčni obračun, ki se popravlja, če davčni zavezanec v popravljenem obračunu poveča davčno obveznost. Če davčni zavezanec zniža davčno obveznost, razlika med predloženim in popravljenim obračunom učinkuje od dneva predložitve popravljenega davčnega obračuna.
Možnost popravka davčnih obračunov, če je davčna obveznost previsoko izkazana
Davčni zavezanec lahko v 12 mesecih od poteka roka za predložitev davčnega obračuna predloži popravek davčnega obračuna, če pozneje ugotovi, da je v predloženem davčnem obračunu davčno obveznost izkazal previsoko. Popravljenemu davčnemu obračunu mora priložiti obrazložitev o razlogih, zaradi katerih je davčno obveznost izkazal previsoko.
>>> Če poslujete ali nameravate poslovati kot normiranec, vam priporočamo udeležbo na našem izobraževanju Na kaj moram biti pozoren kot normiranec?.
Deli na FacebookuDeli na Twitterju